Forrygende tur til Bornholm
Af Frank Kipp Mayntzhusen , 07 JUL 10
MOTBON 201 har været 4 dage på Bornholm på en øvelse / trænings tur. Turen indbefattede Gummibådssejlads, Rappelling, skydning, Recce og befalinger samt march i andet terræn end vi er vant til.
Nogle af os var samlet tirsdag aften kl. 21:00 for, at få pakket vores 3 biler med alt det bestilte udstyr, som skulle have med til Bornholm.
Vi kørte mod Køge havn kl. 22:00 for så at finde ud af, at tæt på Slagelse havde vi glemt at pakke løs ammo. Så den ene af bilerne måtte lige en tur retur til Korsør for, at hente det manglende.
Hurtig retur mod Køge havn og kl. 23:10 var vi alle samlet, dem som kørte selv stødte til os på havnen, sammen kørte vi ombord & fandt et sted på dækket, hvor vi kunne sove.

Vi var lige nogle som skulle have klaret vores egen debrifeng fra vores forrige øvelse, som var GBEX 2010, så da kl. var 00:30 var der ro fra os alle.
Vel ankommet onsdag den 23. juni til Rønne havn, kl. 06:00 blev vi modtaget af NK HVF 471 BORNHOLM, PL Henrik Pedersen, som skulle vise os ned til HVF 471, som havde været så venlige & låne os deres lokaler ”Hyttefadet” på Rønne havn.
Her var alt som vi skulle bruge, dog måtte vi på Almegård Kaserne for at bade, det var ok.
Vi havde ikke nogle faste planer før kl. 14:30 hvor der skulle sejles gummibåd, men der var jo også en del ting som skulle ordnes inden, der skulle indrettes sovepladser, handles ind til minimum 2 dages mad & drikke, planlægges sejlrute for turen, som i første omgang skulle gå fra Rønne til Hammer havn med besøg i små havne og besætnings skifte under vejs.

Vi var klar til gummibåd sejlads kl. 13:00, da vi havde båden hele dagen og solen skinnede fra en skyfri himmel, blev vi enige om & starte turen, delt i 2 hold, med 5 på det ene & 6 på det andet, chefen var den eneste, som ikke ville ud og sejle, kom vi godt af sted fra Rønne, turen gik forrygende, blev vi enige om at stoppet i Hasle havn, ville være stop for isvaffel og den var tiltrængt, for det var rigeligt varmt, selv om vi kun var iført uniform & redningsvest.
Da målet allerede var nået omkring kl. 15:00 (Hammer havn), blev vi enige om, at fortsætte til Allinge havn, for så fik vi også udsigten over Nord spidsen af Bornholm med fra vand siden, som klart var turen værd.

På hjem turen var det blæst en smule op plus vi havde modvind, var det en mere urolig tur.
Vi spejlvendte turen på vej hjem så når vi var færdige ville begge besætning havde sejlet det samme antal sømil.
Sikker hjemme i Rønne havn og alle var glade over den smukke sejltur, skulle båden rengøres & tankes, så den blev afleveret i samme stand, som vi modtog den.
På turen fik vi brugt ca. 125 liter brandstof, så det var en rigtig god tur.
Tilbage i ”Hyttefadet” skulle der laves aftensmad og med en fortid som kok på Kongeskibet, var Hr. Pradel hermed udnævnt som Mester kok, han fik sammen med Søren og Klaus lavet en fantastisk spaghetti & kødsovs.
Da det var Sankt Hans aften, blev vi enige om, at vi skulle finde et sted, hvor der var bål og det viste sig kun at ligge 500 meters gang fra, hvor vi boede.
Sankt Hans aften i Kanondalen i Rønne
Torsdag stod den på skydning med FX våben fra 9-12.
Skydebane på Raghammer fra 13-16.
Skydningen med FX våben var meget lærerigt for os alle, blandt andet, da vi skulle skyde på hinanden for at få følingen med, hvor ondt det gør når man bliver ramt.
Efter vi var blevet iklædt sikkerheds udstyr på endnu en varm sommer dag, var det tid til rensning af hus i nærkamp byen, her fik vi fornemmelsen af, hvor svært det er at rense hus uden at blive ramt.
 Efter 2 timers hårdt arbejde med indlagte, naturlige drikke pauser, var vi alle oversået med enten røde eller blå pletter, fra alle de gange vi var blevet ramt.
Herfra rykkede vi videre til skyde banen ved Raghammer, hvor vi havde fået lov at låne bane 1.
Efter en hurtig indtaget frokost, skulle vi blandt andet træne den nye nærkamp stilling, som tager forbehold for, at vores Danske soldater bære fragmentations vest, når de er syd på.
 Her blev det til næste 3 timers skydning.
Vi afsluttede dagen på skydebanen med en debriefing & en kop kaffe og kage.
Efter aftensmaden som igen var hårdt styret af Hr. Pradel, det var koteletter i fad, endnu et fantastiks aftens måltid, skulle der recces for SVN DANEX øvelsen, som løber af staben i Aug.
Selvom der var fodbold samme aften, var der ingen der blev tilbage for at se kampen, (godt det samme) alle deltog i opgaven på Rønne Havn.
Den hårde dag....
og her er vi kun halvejs
Fredagen stod på opgave march fra Hammeren til Tejn havn, af en forud bestemt rute, som viste sig at være meget hård, på det første stykke, som gik gennem det gamle stenbrud omkring Hammers Hus.
Da der var fysisk kontakt mellem delingen & KSN cirka halvvejs, blev de 2 radioer aflagt, så delingen kunne fortsætte på resten af turen og fuldføre opgaven til nattens Hunter Force øvelse.
Vel ankommet på Tejn havn var det tid til en vel fortjent frokost & frisk frugt, her fik vi samtidig talt turen igennem.

Fra 16-18:30 stod den på rappelling oppe ved Opal søen, her stod 3 meget dygtige instruktører og ventede på os.
Selvom ikke alle var sikker på om de ville gennemføre denne del af programmet, tog alle med op og var en del af instruktionen og alle iklædte sig sikkerheds udstyr, undtagen Anders, som stadig havde problemer med sin tidligere brækket fod, gik med op på toppen af granit væggen, som vi skulle rappelle ned fra (en 48m fuldstændig lodret granit væg).
Her oppe var spændingen til at se på folk, over hvad der nu skulle til at ske.
Der er langt ned, når man står 48m oppe og kikker ned af en fuldstændig lodret granit væg.
Men de fleste af os tog turen ud over kanten og nød udsigten op vej ned og de af os, der ville, nåede da også en tur til inden tiden var udløbet.
 Vi var simpelthen ikke til at skyde igennem bagefter, vi havde alle nydt denne store oplevelse det var at rappelle 48m ned af en lodret mur.
Hjem til ”Hyttefadet” igen for at lave aftensmad, som til alles tilfredshed stod på feltrationer, som vores forsyner Kim havde taget med i tilfældet, at der var nogle som fik lyst til dennes indhold, det blev til en gang forloren hare & okse kød i samme gryde.

Fredagens sidste udfordring var en øvelse, hvor vi skulle gå ruten fra om formiddagen, med Hunter Force efter os.
 Ruten var blevet dog kortet ned, for alle var mærket af turen fra tidligere på dagen, men for dem som deltog, fik de en god øvelse ud af dette, selv om vi blev omkredset på 3 sider til sidst & måtte opgive at nå frem til målet på Tejn havn.
Efter opsamling kørte vi til Almegård Kaserne for at komme i bad.
Herefter var det senge tid, nu er kl. også 04:30.
Lørdagen var planlagt som en kultur dag, hvor vi skulle rundt og se øen, efter folks ønsker, men da vi på nattens øvelse havde tabt en GPS’er, var der 4 mand som kørte ud for at finde den.
Resten af os kørte på Bornholms krigs museum, for at høre lidt om øens historie.
 Herefter kørte vi til Snoebæk og spiste røget makrel, som var virkelig lækkert.
 Så havde vi lovet HVF 471, at vi ville komme forbi deres hverve dag i Neksø havn, efter vi havde vist flaget en lille time og de 4 fra eftersøgningen af den tabte GPS også var kommet til Neksø og havde fået noget at spise, fortsatte vi vores tur rundt på øen til mikro bryggeriet i Svaneke, hvor vi af chefen havde fået lov at gå ind og handle.

Videre på vores tur skulle vi også til Gudhjem & spise Krølle Bølle is ved havnen.

Nu var folk generelt ved & være lidt trætte, så vi kørte tilbage til Rønne havn, vi havde også lige nogle opgaver, med noget oprydning af ”Hyttefadet” og rengøring af vores eget udstyr, samtidig var der planlagt grill aften, som en afslutning på vores tur til Bornholm.
 Grillen blev passet af Henrik, som fremover kaldes HA, med et godt resultat, der var masser kød, pølser og salat til alle.
Efter maden skulle Peter og Anders fremlægge deres plan på terrænbord for deres løsning af opgaven ved SVN DANEX øvelsen.
 Herefter ville jeg gerne have gennemført en Debriefing for hele ugen om hvad der var godt og hvad der skal rettes til næste gang vi for mulighed for sådan et arrangement.
Efterfølgende fik vi pakket sammen, fik sagt pænt farvel og tak for lån af ”Hyttefadet” til Henrik Pedersen og kørte ombord på Køge færgen, her var vi en del der gerne lige ville afslutte med en fad bamse ombord på færgen inden vi gik til køjs.

Kl. 06:00 Søndag morgen tilbage i Køge, fik vi sagt pænt farvel til hinanden, nogle kørte hjem og nogle kørte til Korsør for at læsse alt vores grej tilbage på kammeret.
Alt kom på plads og de sidste kørte hver til sit & en fantastisk Bornholmer tur er forbi, der er kun gode ting & tænke tilbage på.
Der blev under turen taget en masse billeder, som der vil være mulighed for, at gennem se ved en senere lejlighed.
Et stort tak for en fantastisk tur & et fantastisk sammenhold under hele turen.
Hilsen
DF 1 deling
Thomas Friis
|
|