Skip Navigation LinksHJK > Nyheder > Overvældende interesse for livvagtsuddannelse

 Overvældende interesse for livvagtsuddannelse 

Af Charlotte Baun Drejka , 31 JAN 07

Knap 110 ansøgere har lagt billet ind på hærens nye livvagtsuddannelse. Heraf er kun et lille antal fra hjemmeværnet.

I dag klokken 12 udløber chancen for at være blandt de heldige, som kan starte på hærens nye Protection Team uddannelse.

Uddannelsen til bodyguard i udlandet har, siden den blev markedsført for nogle uger siden, fået overvældende opmærksomhed. Blandt andet er en folder om uddannelsen blevet downloadet cirka 1.500 gange fra den særlige hjemmeside om uddannelsen.

Kaptajn Lone Høst fra Forsvarets Rekruttering havde i går modtaget en liste med 78 ansøgere og oplyser, at hun i dag yderligere vil modtage mindst 28 ansøgere til den eftertragtede livvagtsuddannelse, der foregår hos Jægerkorpset på Flyvestation Aalborg.

Blandt de over 100 ansøgere er kun et lille antal hjemmeværnssoldater.

”De fleste ansøgere kommer fra hæren. Jeg har ikke nærstuderet ansøgerfeltet. Men umiddelbart er der kun få hjemmeværnssoldater blandt. Det kan være fordi, de i forvejen er bundet op af arbejde,” siger kaptajn Lone Høst.

 
Protection Team soldater fra Hjemmeværnet i Irak 2006. Foto: SSR
Hærens Operative Kommando har behov for 45 soldater til uddannelsen. De endelige optagelsesprøver blandt ansøgerne bliver gennemført i uge 6 og 8 i februar.

Selve uddannelsen starter 26. februar og slutter 8. juni med henblik på udsendelsen af de toptrænede livvagter i 2. halvår af 2007.

Læs mere om Forsvarets Protection Team uddannelse på www.forsvaretsuddannelser.dk