Topbanner

Mærkedage

 
 

 Mærkedage i flotillen

 
01 FEB 2013​ ​Løjtnant Martin Lehman tiltræder som flotillechef.
​31 JAN 2013 ​Premiereløjtnant Poul Helmer Larsen fratræder som flotillechef.
​01 JUL 2012 ​Nyt opstillingsgrundlag 2010-2014 / HVF organisation.
​01 JUN 2012 ​Premiereløjtnant Poul Helmer Larsen tiltræder som flotillechef.
​31 MAJ 2012 ​Premiereløjtnant Ivan Brøgger-Jensen fratræder som flotillechef.
​01 FEB 2011 ​Chefen for Marinehjemmeværnet overtager modelskib af MHV 803 Aries.
​18 JUN 2010 Nye flotillelokaler på Masnedøfort indvies.
​01 JAN 2010 Premiereløjtnant Ivan Brøgger-Jensen tiltræder som flotillechef.
​31 DEC 2009 ​Kaptajnløjtnant Benny Allan Larsen fratræder som flotillechef.
​21 FEB 2009 ​Flytning af flotillelokaler fra Sydhavnsvej 2 til Masnedøfort.
​01 JUN 2007 ​Benny Allan Larsen tiltræder som flotillechef og udnævnes til kaptajnløjtnant.
​31 MAJ 2007 ​Kaptajnløjtnant Hugo Max Nielsen fratræder som flotillechef.
​01 JAN 2007 ​Al aktivitetsplanlægning, og booking, foretages på HJV.DK.
​31 DEC 2006 ​MHV-Portalen lukkes.
​DEC 2006 ​Aktivitetsplanlægning ved MHD og HVF flyttes fra MHV-Portalen til AKOS modul HJV.DK.
​07 DEC 2006 ​MHV 803 ARIES får udleveret og installeret adm. PC, printer og digitalt kamera.
​01 JAN 2006 Nyt opstillingsgrundlag 2006-2010 / HVF organisation.
​18 DEC 2004 HVF 256 modtager MHV 803 AREIS fra Bornholm.
​09 OKT 2004 ​HVF 256 afleverer MHV 81 ASKØ for udfasning.
​17 MAR 2004 ​HVF 256 Storstrømmen overtager godkendt våbenskjold for HVF 282 Vordingborg.
​17 MAR 2004 ​Marinehjemmeværnets våbenskjolde godkendes af H.M. Dronning Magrethe II.
​01 JAN 2003 ​Aktivitetsplanlægning ved MHD og HVF ændres fra papirudgaver til digital form på MHV-Portalen.
2002 ​Der oprettes funktions-mailadresser (eks. xxx@hvf256.dk) for nøglepersonel ved samtlige HVF.
2001 ​MHV-Portalen oprettes med digital aktivitetsplanlægning (AKOS modul), for MHV, MHD og HVF.
​01 JUN 2000 ​Hugo Max Nielsen tiltræder som flotillechef for HVF 256.
2000 ​HVF 256 modtager MHV 81 ASKØ fra.
​01 JAN 2000 ​HVF 256 Storstrømmen oprettes, ved sammenlægning af HVF 254 Fakse Bugt og HVF 282 Vordingborg. Inkl. Møn, Bogø og det nordlige Falster.
​31 DEC 1999 ​HVF 254 Fakse Bugt og HVF 282 Vordingborg nedlægges.
28 MAJ 1999 HVF 282 holder 50 års jubilæum
1999 ​HVF 282 Afleverer MHV 84 BAAGØ til.
​19 MAR 1994 ​HVF 282 modtager MHV 84 BAAGØ.
​25 FEB 1994 ​HVF 282 afleverer MHV 67 GEMINI for udfasning.
​1994-2000 ​Tommy Stendahl, chef for HVF 254 Fakse Bugt.
​01 APR 1993 ​Niels Clemen Norvark tiltræder som flotillechef for HVF 282.
​31 AUG 1988 ​MHV 67 navngives GEMENI ved kongelig approbiation.
1986 ​HVF 281 Præstø skifter navn til HVF 254 Fakse Bugt.
​01 APR 1981 ​Kurt H.S. Hansen tiltræder som flotillechef for HVF 282.
​01 APR 1980 ​Ole Jeppesen tiltræder som flotillechef for HVF 282.
​01 JAN 1976 ​Sten Leider Olsen tiltræder som flotillechef for HVF 282.
​1975-1984 ​Frits Fabricius chef for HHF 328 / HVF 281 Præstø.
​JAN 1973 ​HVF 326 Vordingborg ændrer navn til HVF 282 Vordingborg. Inkl. Nørre Alslev og Stubbekøbing kommuner.
​1967-1975 ​Palle Knudsen chef for HVF 328 Præstø.
​01 OKT 1963 ​Poul Erik Hansen tiltræder som fg. flotillechef.
​01 JAN 1963 ​Poul W. Hansen som fg. flotillechef.
​16 AUG 1954 ​Anton Martin Breum Lund tiltræder som flotillechef.
​JAN 1953 ​HVF 10 Sydsjælland ændrer navn til HVF 326 Vordingborg.
​26 MAJ 1950 ​S.C.V. Stilling flotillechef.
​01 APR 1949 ​Svend Conrad Valdemar Stilling. KC og chef for Hjemmeværnsflotille Sydsjælland.
​Foråret 1949 ​HVF 10 Sydsjælland oprettes med DIV i Præstø, Stege og Vordingborg.
 

 Medlemskab

 
 

 Marinehjemmeværnets historie

 
 

 Havmiljøopgaver

 
 

 Farvandsovervågning

 
 

 Eftersøgning

 
 

 Organisation

 
 

 Skib & materiel

 
 

 Våbenskjold & mærker

 
 

 Mærkedage

 
 

 Samarbejdsaftaler

 

Hjemmeværnskommandoen - Vordingborg Kaserne - Sankelmarksvej 26 - 4760 Vordingborg - Telefon: +45 7282 0000 - E-mail: hjk@hjv.dk - EAN:5798000201224