Kompagnifesten afholdes især for at give de af uddannelse m.v. 'plagede' soldater lejlighed til også i rolige omgivelser at 'socialisere sig'.
Og så bruges kompagnifesten til at hædre og rosende omtale de, der har gjort sig fortjente dertil.
Og dem er der mange af i det midtfynske kompagni.
Billederne taler deres tydelige sprog...
Chefen for HDFYN, OL Kent Mikkelsen, hæfter 60-års tegnet på tegnmodtagerens jakkerevers (Foto: Therese Sørensen)
1956 - det år Harald S. blev en del af Hjemmeværnet - var der mange, der søgte ind. For at være med til at værne om vort land.
I 1956 var det nemlig, at Sovjetunionen knuste reformbevægelsen i Ungarn. Kendt som 'Ungarn-opstanden', der blev nedkæmpet yderst blodigt og brutalt.
Der kom en del flygtninge til Danmark; alle gled meget hurtigt ind i den danske hverdag og det danske kulturliv.
Ingen - overhovedet - gjorde krav på særbehandling.
De ungarske flygtninge blev en berigelse for Danmark..

Modtager af Hjemmeværnets Fortjensttegn, OS Kenneth Lindharth. 2. generation i kompagniet.

(Nogle fra) vindergruppen af gruppekonkurrencen 2016 med HVK SYDVESTFYN.

Mere uddeling af hæder og ære
Årets Soldat 2016: Altid hjælpsom - altid 'her-og-der-og-alle-vegne': CC som han hedder kompagniinternt
